معیار جدید مصرف سوخت خودروها تدوین می شود

معیار جدید مصرف سوخت خودروها تدوین می شود

 به گزارش خبر خودرو، دبیر انجمن خودروسازان،گفت: در حال حاضر بر اساس استاندارد فعلی کشور، معیار مصرف سوخت خودروها بر مبنای حجم موتورخودروها تعریف شده است.

احمد نعمت بخش در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو ، ضمن بیان این مطلب افزود : طی دو ،سه سال گذشته و همزمان با حذف یارانه انرژی ،تولید خودروهای کم مصرف ،جزء اولویت خودروسازان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد : بر همین اساس کلیه تولیدکنندگان خودرو از جمله شرکتهای ایران خودرو و سایپا ،تولید خودروهایی با موتور کم مصرف را جزء برنامه های سالیانه شرکتهایشان قرار دادند به طوری که در این راستا شرکت مگاموتور و مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو بر روی تولید موتورهای کم مصرف اقداماتی را انجام دادند ، موتور ملی EF7 و TU5 حاصل این تلاش ها در گروه خودروسازی ایران خودرو و موتور سواری تیبا و موتور اصلاح شده پراید حاصل تلاش شرکت مگاموتور است و لذا افزایش تیراژ تولید خودروهایی با این نوع موتورها جزء برنامه ها و اولویت های سال جاری این شرکت هاست.

وی در ادامه در خصوص میزان مصرف خودروهای تولید داخل و رتبه بندی آنها گفت : تدوین معیار جدید مصرف سوخت در دستور کمیته معیار قرار دارد و در هفته گذشته معیار خودروهای دوگانه سوز برای سال آینده تصویب گردید.

وی با بیان اینکه معمولا خودروها بر اساس گرید A,B,C,D,E,F,Gرتبه بندی می شوند ،تصریح کرد: هم اکنون معیار مصرف سوخت خودروهای بنزین سوز برای سال آینده در دست بررسی است تا معیار جدیدی در این راستا تنظیم گردد. .

وی گفت: معیار کنونی مصرف سوخت خودروها بر اساس میانگین یورو ۲ بر روی D  است و سال آینده که به تدریج به سمت تولید خودروی با استاندارد یورو ۴ خواهیم رفت قاعدتا معیار مصرف خودروها نیز میانگین یورو ۴ بر روی D خواهد بود .

وی گفت: هر خودرویی که مصرف سوخت آن پایین تر از رتبهD  باشد ،خودرویی پر مصرف محسوب شده و این موضوع با نصب برچسب مصرف سوخت بر روی خودروها مشخص می شود.

وی افزود: بنابراین در سالهای اخیر همواره هم و غم خودروسازان این بوده که با توجه آزاد سازی قیمت انرژی و از سویی حفظ بازار فروش ،تولید خودروهای کم مصرف را به طور جدی دنبال نمایند.

وی در ادامه ارائه مشوق و اخذ عوارض و جریمه را در افزایش تولید خودروهای کم مصرف و کاهش خودروهای پر مصرف موثر ذکر کرد و اظهار داشت: چنانچه بر اساس معیار و رتبه بندی مصرف سوخت از خودروهای پایین تر از رتبه G جریمه و بالاتر از رتبه D آن مشوق داده شود قطعا در افزایش تولید خودروهای کم مصرف و کاهش پر مصرف ها موثر خواهد بود در حالی که در دنیا اخذ عوارض از خودروهای پر مصرف با توجه به نرخ بالای قیمت سوخت در این کشورها خود به خود دریافت می شود.

گرد آوری و تنظیم از واحد فن آوری اطلاعات شرکت توسعه تمدن پارسیان

 

×

برای آغاز چت روی مشخصات پشتیبان کلیک کنید.

× به مشاوره نیاز دارید؟