مصرف سوخت محصولات ایران خودرو به ۷٫۴ لیتر می رسد

مصرف سوخت محصولات ایران خودرو به ۷٫۴ لیتر می رسد


 به گزارش خبرخودرو ، کیوان وزیری مدیرنظارت و اجرای استانداردهای ایران خودرو با بیان این مطلب، گفت: کاهش ۲۰ درصدی تولید وانت پیکان نسبت به سال گذشته، کاهش تولید روآی سال و افزایش موتور پایه سوز ای اف ۷ و افزایش برنامه ریزی تامین مورد TU5 ,TU3 از جمله راهکارهای کاهش مصرف سوخت به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، وی میزان کاهش مصرف محصولات ایران خودرو در سال ۸۹ را حدود یک لیتر نسبت به سال قبل از آن ذکر کرد و گفت: در سال ۸۸ میانگین مصرف سبد محصولات، ۸۶٫ ۸ لیتر و در سال ۸۹ این میزان ۹ . ۷لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بود.

وزیری مصرف سوخت محصولات ایران خودرو را بسیار نزدیک به رویکرد جهانی کاهش مصرف و حفظ منابع انرژی به ویژه سوخت های فسیلی دانست و گفت: بر اساس گزارش شورای جهانی حمل و نقل سبز، میانگین مصرف سوخت خودروها در امریکا حدود ۹ لیتر و در کل دنیا حدود هفت لیتر است.

مدیرنظارت و اجرای استانداردهای ایران خودرو، افزود: بر اساس این گزارش، میانگین مصرف محصولات جی. ام. در ایالات متحده ۳ . ۱۱ لیتر و در جهان ۵٫ ۸لیتر و این ارقام در مورد تویوتا به ترتیب ۶ . ۹ و ۳۴٫ ۶ لیتر است.

وی میزان مصرف سوخت محصولات هوندا را در امریکا ۱۷ . ۹ و در جهان ۲۳٫ ۷لیتر ذکر کرد و اظهار داشت: میانگین مصرف سوخت خودروهای مختلف در امریکا عمدتا بالای ۹ لیتر است، نشان می دهد که مصرف سوخت محصولات ایران خودرو به مراتب بهینه تر است.

وزیری میانگین مصرف سوخت محصولات کرایسلر را در امریکا ۲۵٫ ۱۲ و میانگین جهانی این عدد را ۱۲٫ ۱۰ لیتر ذکر کرد و گفت: این اعداد در مورد محصولات فولکس واگن به ترتیب ۵۶ . ۹ و ۹۸ . ۶ لیتر است.

مدیرنظارت و اجرای استانداردهای ایران خودرو، هدف ترسیم شده برای سبد محصولات این شرکت در سال ۱۳۹۳ را ۵٫ ۶ لیتر ذکر کرد و گفت: ایران خودرو تا سال ۹۴ از این نظر با کشورهای پیشرفته جهانی می تواند برابری نماید.

وی ژاپن را از پیشگامان کاهش گازهای گل خانه ای و کاهش مصرف سوخت خودروها در جهان عنوان کرد و گفت: امریکا، چین، کره جنوبی، هند و امریکای لاتین، بعد از ژاپن قرار می گیرند.

وزیری استفاده از موتورهای کم مصرف را استراتژی اصلی ایران خودرو ذکر کرد و گفت: موتورهای کم مصرف مانند تی یو ۵ بر روی ۴۰۵ و سمند نصب و تولید خودروهای کم مصرف مانند ۲۰۶ و ۲۰۷ آی افزایش و با استفاده از فرایندهای مهندسی و کالیبراسیون، مصرف سوخت موتورهای ایکس یو نیم لیتر کاهش یافته است.

مدیر اجرای استانداردهای ایران خودرو، میزان کاهش مصرف سوخت محصولات ایران خودرو در سال های اخیر را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد ذکر کرد و افزود: امروز سرانه مصرف در سبد محصولات،۷۶ . ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

وزیری یادآور شد: در ژاپن با وجود بهره گیری از خودروهای هیبرید، کاهش ۳ . ۱ لیتری در مصرف سوخت در مدت ۱۰ سال برنامه ریزی شد اما ایران خودرو متعهد است، در سال ۹۰ نیز این برنامه را جدی تر پی‌گیری کرده و با توجه به اجرای استاندارد یورو ۴، مصرف سوخت محصولات را در سال ۹۱ به شش و نیم تا ۸ . ۶ لیتر برساند.

شایان ذکر است شورای جهانی حمل و نقل سبز که میزان مصرفت سوخت را سالانه گزارش می کند، در آخرین گزارش خود، میزان مصرف سوخت محصولات جی. ام.، تویوتا، هوندا، فورد، کرایسلر، نیسان، هیوندای، فولکس واگن، کیاموتورز، بی. ام. و. ، سوبارو، دایملر، مزدا و میتسوبیشی را در امریکا و در جهان اعلام کرده است.

 گرد آوری و تنظیم از واحد فن آوری اطلاعات شرکت توسعه تمدن پارسیان

×

برای آغاز چت روی مشخصات پشتیبان کلیک کنید.

× به مشاوره نیاز دارید؟