مخترع ایرانی موفق به ساخت نخستین «شارژر بی سیم تلفن همراه» جهان شد

مخترع ایرانی موفق به ساخت نخستین «شارژر بی سیم تلفن همراه» جهان شد

یک مخترع جوان ایرانی با ساخت نخستین شارژر بی سیم تلفن همراه از دستیابی به تکنیک انتقال بی سیم برق برای نخستین بار در جهان خبر داد که به گفته وی می تواند امکان استفاده از وسایل الکترونیکی را بدون نیاز به سیم فراهم کند .
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از ایسنا، رامین علیپور که در حال حاضر مشغول مذاکره با شرکت سوئدی «سونی – اریکسون» جهت واگذاری سیستم ابداعی شارژر بی سیم تلفن های همراه طی قراردادی چندین میلیون کرونی است، اظهار داشت: ایده انتقال برق به صورت موج از سال ها پیش مورد توجه دانشمندان و محققان کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن قرار داشته که در عمل موفق به تحقق آن نشده بودند، در این طرح برای اولین بار سیستمی شارژری ساخته شده که می تواند برق مورد نیاز برای شارژ تلفن های همراه را به صورت بی سیم به آنها منتقل کند .
وی با اشاره به ثبت بین المللی اختراع خود در خارج کشور در توضیح مشخصات سیستم ساخته شده، گفت: سیستم شارژر بی سیم شامل یک دستگاه پایه به ابعاد ۹*۴*۳ سانتی متر است که به برق شهر وصل شده و برق را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل و منتشر می کند . جزء دیگر این سیستم یک دستگاه کوچک است که در تلفن همراه نصب شده و در نقش گیرنده امواج و مبدل آن به برق جهت استفاده در تلفن همراه عمل می کند .
علی پور درباره هزینه ساخت این سیستم گفت: هزینه تمام شده ساخت هر دو دستگاه مجموعا حدود ۲۵ هزار تومان است که البته در صورت رسیدن به تولید انبوه قیمت ان تا حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان کاهش می یابد .
وی درباره برد سیستم شارژر بی سیم گفت: از لحاظ برد محدودیتی برای سیستم وجود ندارد ولی به دلیل محدودیت های فرکانسی در ایران برد دستگاه ساخته شده در حدود ۱۰۰ متر تنظیم شده است که هر تعداد دستگاه تلفن های همراه که در این فاصله قرار گیرند در صورت مجهز بودن به دستگاه گیرنده – که ابعادی به اندازه یک بند انگشت داشته و به سهولت و بدون تغییر در شکل ظاهری تلفن همراه بر روی آن قابل نصب است – به صورت خودکار شارژ می شوند .
علیپور تصریح کرد: سیستم طراحی شده بر روی انواع تلفن های همراه قابل نصب است و حتی می توان شارژر پایه را که به برق وصل است در اماکن عمومی نظیر فروشگاه ها ، ایستگاه های مترو و . . . . نصب کرد تا همه تلفن های همراه وجود در آن محدوده بدون هر گونه محدودیت در نوع و تعداد آنها شارژ شوند .
وی که مدعی ابداع نخستین سیستم انتقال برق از طریق امواج است درباره زیان های احتمالی این سیستم گفت: طول موج انتقال برق در این سیستم نزدیک به امواج تلفن همراه است که عمده بررسی های متعدد دانشمندان حاکی از بی ضرر بودن این امواج برای انسان است .
این مخترع ۲۷ ساله که دانش آموخته رشته برق (الکتروتکنیک) دانشگاه آزاد اسلامی است، در ادامه در تبیین نحوه طرز کار سیستم تبدیل برق به موج در شارژر ابداعی گفت: دستگاه مادر که به برق شهر وصل می شود ولتاژ برق را از ۲۲۰ ولت به ۶/۳ ولت کاهش داده و پس از عبور از فیلترهای خاصی آن را تبدیل به موج کرده و روی یک باند فرکانسی خاصی ارسال می کند . در مقابل سیستم گیرنده تعبیه شده در تلفن همراه امواج ارسالی را دریافت کرده و آن را به برق تبدیل می کند .
علیپور درباره چشم انداز آینده انتقال برق از طریق امواج گفت: با به کارگیری این سیستم می توان برق مورد نیاز انواع وسایل برقی از جمله رایانه ها، تلویزیون ها و سایر سیستم های صوتی و تصویری را که در یک ساختمان وجود دارند از طریق یک دستگاه شارژر مادر تامین کرد بدون این که نیاز به اتصال مستقیم آنها به سیستم برق ساختمان باشد .
وی در پایان با اذعان به این که انتقال برق با ولتاژهای بالا از طریق این سیستم خطر ساز بوده و باعث اختلال در انتقال امواج نیز می شود، تصریح کرد: این مساله مشکلی در به کارگیری سیستم در وسایلی که با ولتاژ بالا کار می کنند ایجاد نمی کند چون می توان دستگاه های ویژه ای در محل گیرنده آنها نصب کرد که ولتاژ برق دریافتی از طریق امواج را به میزان قابل استفاده توسط انواع دستگاه ها تنظیم کنند .

گرد آوری و تنظیم از واحد فن آوری اطلاعات شرکت توسعه تمدن پارسیان

×

برای آغاز چت روی مشخصات پشتیبان کلیک کنید.

× به مشاوره نیاز دارید؟