آنتن های سرطان زای مخابراتی در تهران

آنتن های سرطان زای مخابراتی در تهران


 سرمایه: دکل های bts نصب شده در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران سبب ساز بروز مشکلات مختلف در بدن شهروندان از جمله اختلالات خونی و مغزی می شوند.
مهندس حسن اصیلیان، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور در گفت وگو با روزنامه «خراسان» هشدار می دهد: «براساس گزارش های به دست آمده و تحقیقات انجام شده، فراوانی امواج الکترومغناطیس که به طور عمده به دنبال نصب دکل های bts در مناطق مسکونی منتشر می شود، باعث بروز مشکلات خونی و مغزی برای ساکنانی که در میدان مغناطیسی تاثیرگذار این امواج زندگی می کنند، شده است و با توجه به اثرات زیان بار این امواج، لازم است راهکارهای اساسی برای کاهش اثرات این امواج در کشور به کار گرفته شود.» گورانی، کارشناس و مسوول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت هم با صراحت اعلام می کند: «آنتن های bts تلفن همراه تشعشعات الکترومغناطیسی از خود ساطع می کنند که قرار گرفتن در معرض این امواج در درازمدت مشکلات مختلفی از جمله سردرد، سرگیجه، مشکلات و تحریکات عصبی و… را برای فرد ایجاد خواهد کرد.»
اما مسوولان وزارت ارتباطات به ویژه مسوولان شرکت ارتباطات سیار هرگونه خطر احتمالی ناشی از نصب و راه اندازی این آنتن ها را مردود اعلام می کنند و معتقدند هنوز عارضه ثابت شده ای در این زمینه وجود ندارد.
کارشناسان با اعلام مهاجرت نیمی از پرندگان تهران به دلیل وجود امواج الکترومغناطیس دکل های bts، افزایش پدیده جهش زایی ژنتیکی در شهروندان، جانوران و گیاهان شهر تهران را محتمل می دانند.
دکل های bts؛ سلامت انسان ها از زمانی که برای اولین بار در خیابان های تهران مردم با گوشی های در دست مشغول صحبت با دیگری بودند بیش از ۱۳ سال سپری شده است و در آن زمان به علت قیمت بالا و محدود بودن شبکه، تعداد اندکی از مردم امکان دسترسی به این وسیله ارتباطی را داشتند و در مجموع گفته می شود شبکه تلفن همراه در کشور توسط مخابرات در مردادماه سال ۷۳ با نصب و راه اندازی ۲۴ ایستگاه bts برای تنها ۹ هزار و ۲۰۰ کاربر تهرانی راه اندازی شد و این در حالی است که این تکنولوژی با تاخیری ۱۰ ساله وارد کشورمان شده بود.
بعد از تهران به دلیل استقبال از این وسیله ارتباطی مسوولان مخابراتی به فکر توسعه آن افتادند و یک سال بعد شهرهای دیگر کشور همچون تبریز، مشهد، اهواز، اصفهان و… نیز زیر پوشش شبکه تلفن سیار قرار گرفتند، اما با این حال همچنان به دلیل قیمت بالای سیم کارت و بازار سیاهی که برای فروش آن از سوی بخش دولتی به طور ناخواسته ایجاد شده بود آنچنان این وسیله ارتباطی بین عموم مردم رواج نیافته بود، اما رفته رفته با ورود اپراتورهای بخش خصوصی به میدان رقابت به نوعی قیمت سیم کارت ها به نحوه چشمگیری شکسته شد و خرید سیم کارت و اتصال به شبکه تلفن همراه به یکباره گسترش پیدا کرد و طبق آخرین آمارها گفته می شود تعداد مشترکان تلفن همراه تنها در بخش اپراتور شرکت ارتباطات سیار به ۲۰ میلیون نفر رسیده است و این در حالی است که چند میلیون نفر کاربر دو اپراتور دیگر را نیز باید به این لیست ۲۰ میلیون نفری اضافه کرد.
به هر حال رشد صعودی مشترکان تلفن همراه و همه گیر شدن این وسیله ارتباطی در اقصی نقاط کشور را باید از نظر پیشرفت کشورمان به نوعی به فال نیک گرفت. مسوولان مخابراتی اعلام می کنند تاکنون بیش از ۱۴ هزار ایستگاه bts در کشور راه اندازی شده است و به طور متوسط در کشور هر آنتن تلفن همراه می تواند دو هزار مشترک را زیر پوشش قرار دهد و این در حالی است که امروزه واگذاری خطوط تلفن همراه در کشور به دلیل تنوع اپراتورها، قیمت نسبتا پایین و از همه مهم تر به روز عرضه شدن آن با اقبال بسیار خوبی از سوی مشترکان روبه رو شده است. به طوری که اکثریت به سمت خرید این وسیله ارتباطی به طور چشمگیری جذب شده اند و در مجموع می توان یادآور شد هرچه تعداد مشترکان افزایش پیدا کند به تبع آن، این روند در نصب ایستگاه های bts نیز تاثیر مستقیمی دارد، همان آنتن هایی که در سطح شهر به رشد خود ادامه می دهند.
اما سوالی که بارها مطرح شده است این است که آیا دکل های bts پراکنده در سطح شهر خطرناک هستند یا بی خطر. سوالی که تاکنون به طور شفاف و دقیق به آن پاسخ داده نشده است. این در حالی است که براساس گزارش های متعدد علمی، تاثیرات آنتن های bts بر انسان به خصوص کودکان بسیار خطرناک بوده و عوارضی همچون سرطان را در پی خواهد داشت، ولی مسوولان اظهارنظرهای متفاوتی دارند.
رمضانعلی صادق زاده رئیس کمیسیون مخابرات مجلس به «سرمایه» می گوید: «آنتن های bts به هیچ وجه ضرر و زیانی برای مردم ندارد چرا که این آنتن ها معمولا در بالای ساختمان ها و به گونه ای نصب می شود که شدت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از آنها در سطح زمین بسیار پایین تر از حد مجاز است و هیچ گونه خطری برای افراد به وجود نمی آورد.»
اما علی گورانی کارشناس و مسوول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در این زمینه به «سرمایه» می گوید: «اکثر آنتن های تلفن همراه bts که از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور نصب شده اند، مجوز ایمنی وزارت بهداشت را ندارند.»
او اضافه می کند: «متاسفانه نصب کلیه آنتن های bts تاکنون بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت انجام شده است حال آنکه وزارت بهداشت این موضوع را بارها به مسوولان امر متذکر شده است.»
حسن اصیلیان معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست معتقد است: «منبع انتشار امواج الکترومغناطیس به طور عمده دکل های bts هستند. بنابراین با توجه به عوارض و تاثیرات سوءخونی و مغزی این امواج مطابق با استانداردهای جهانی این دکل ها باید دور از مناطق مسکونی بنا شود.»
او در ادامه می افزاید: «نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است که این امواج نه تنها روی انسان بلکه روی سایر موجودات نیز تاثیرات سوئی ایجاد می کنند به طوری که برخورد این امواج با انسان و سایر موجودات باعث بروز اختلالات خونی اعم از موتاسیون (جهش های خونی) می شود که در نهایت از عوامل بروز سرطان است.»
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست می افزاید: «طی تحقیقی که در دانشگاه تربیت مدرس انجام دادیم، به دنبال بررسی نتایج تست های خونی افرادی که در نزدیکی این دکل های برق سکونت دارند و در شعاع تاثیرگذار این امواج قرار می گیرند، مشخص شد که در این افراد نوعی جهش های خونی بروز کرده است. ضمن آنکه نتایج بررسی پرسشنامه هایی که در بین افراد ساکن در این مناطق توزیع شده بود نیز نشان داده که این امواج همچنین اثرات سوءعصبی و مغزی به دنبال دارند.»
دکتر محققی رئیس مرکز تحقیقات سرطان نیز در گفت وگو با سایت سلامتیران در مورد مضرات آنتن های تلفن همراه می گوید: «اصولا آنتن های تلفن همراه و دکل های مخابراتی و نیز تشعشعات ناشی از دکل های برق فشارقوی هریک به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی روی افراد دارند. به عنوان نمونه در مورد دکل های برق فشارقوی طیف های مختلف امواج الکترومغناطیسی، میدان های مغناطیسی ایجاد می کنند و افرادی که در حوزه این میدان ها قرار می گیرند تحت تاثیر آثار سوء این امواج واقع می شوند. تاثیر این امواج روی کودکان می تواند باعث بروز برخی از انواع سرطان ها شود. در افراد بالغ نیز موضوع در مواردی باعث بروز مخاطرات و بیماری ها در سیستم های عصبی، قلب و عروق و دستگاه گوارش می شود و در مواردی نیز باعث ایجاد سرطان خون در این افراد شده است.»
دکل های bts؛ کوچ پرندگان خطر انتشار امواج الکترومغناطیس توسط دکل های bts محدود به شهروندان تهران و شهرهای بزرگ کشور نمی شود. این امواج با تاثیر روی سیستم جهت یابی پرندگان، حیات آنها را در معرض خطر قرار داده و سبب ساز کوچ دسته جمعی آنها می شوند.
حسین دماوندی نژاد سرپرست دفتر طیور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی در گفت وگو با سایت الف می گوید: «حدود ۵۰ درصد از پرندگان وحشی به شکل بی سابقه تهران را ترک کرده اند که علت این امر گسترش امواج تلفن همراه است.»
دکتر نواییان متخصص محیط زیست و مدیر موزه هفت چنار با اشاره به تاثیر امواج رادیویی در مهاجرت جانوران به «سرمایه» می گوید: «خودکشی و مرگ تعداد زیادی از دلفین ها در سواحل خلیج فارس به دلیل ارسال امواج الکترومغناطیسی و مختلف شدن سیستم جهت یابی آنها بود.»
این متخصص محیط زیست در ادامه می افزاید: «در کشور به دلیل اینکه سیستم های ارتباطی پیشرفته نیست و از آن استفاده صحیح نمی شود، تاثیر مخربی بر محیط زیست می گذارد.»
نواییان معتقد است: «پرندگان تهران با استفاده از امواج ماورای بنفش، مادون قرمز و الکترومغناطیس جهت یابی می کنند اما افزایش بی رویه و وحشتناک امواج الکترومغناطیسسبب ساز مختل شدن سیستم جهت یابی و کوچ آنها شده است.»
دکل های bts و از بین رفتن منظر شهری چندی است شهرداری تهران به عنوان متولی حفظ زیبایی شهری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با نصب آنتن های bts تلفن همراه کشمکش هایی پیدا کرده است.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران با وجود اینکه تصریح می کند:«این ارگان هیچ مخالفتی با نصب آنتن های bts تلفن همراه ندارد»، معتقد است: «مخابرات برای نصب این آنتن ها باید ضوابط شهر و شهرسازی را رعایت کند.»
او با بیان اینکه «نصب آنتن یک مساله مهم است»، می افزاید: «شرکت ارتباطات سیار مجاز نیست این آنتن ها را در اماکن مسکونی و شخصی حیاط منازل نصب کند.»
قالیباف اظهار می دارد: «شهرداری هیچ مشکلی برای نصب bts ندارد و اگر ضعف فنی در این زمینه وجود دارد، نباید شهرداری را در این زمینه مقصر دانست.»
این درحالی است که شرکت ارتباطات سیار دلیل اصلی اختلالات شبکه تلفن همراه را ممانعت شهرداری در نصب آنتن های bts عنوان کرده و معتقد است شهرداری به دلیل حفظ زیباسازی شهری اجازه نمی دهد اپراتور اول در نقاط فاقد پوشش دهی آنتن نصب کند.بنا بر گفته روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات، ۳۰۰ نقطه کور در تهران وجود دارد و ظاهرا شهرداری برای نصب bts مخالفتی نمی کند اما در عمل هیچ اقدامی صورت نمی دهد. البته به نظر می رسد پس از مصوبه جدید هیات دولت مبنی بر بلامانع بودن نصب آنتن های bts در اماکن دولتی، چالش های اخیر بین شرکت ارتباطات سیار و شهرداری برطرف شود. براساس این مصوبه تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها و ارگان های دولتی موظف هستند فضای موردنیاز شرکت ارتباطات سیار برای نصب آنتن های فرستنده و گیرنده رادیویی bts را در اختیار این شرکت قرار دهند.
در پایان باید گفت تفاوتی بین دو اپراتور و یک پیمانکار وجود ندارد چراکه برای اکثر مشترکان اتفاق افتاده روزهایی به هیچ عنوان نتوانسته اند با تلفن همراه خود صحبت کنند و اگر تماسی نیز برقرار بوده در کمتر از چند ثانیه با اختلال بسیار شدید به طور کامل قطع شده است، در صورتی که همگان می دانند دستگاه های تلفن همراه روشن است. از نظر علمی دلیل به وجود آمدن چنین مشکلاتی بازمی گردد به ضعف شبکه و زیرساخت ها و همان کور بودن نقاط. به عنوان نمونه گفته می شود در حال حاضر بیش از ۱۰ نقطه کور در تهران وجود دارد که با اتصال آنتن های bts برطرف می شود؛ همان آنتن هایی که مضر بودن آنها به نوعی اثبات شده است. حال انتخاب با مشترکان است؛ یا با آغوش باز بام و زمین های خود را در اختیار اپراتور قرار می دهند تا بلکه با به جان خریدن مضرات این آنتن ها تماسی راحت داشته باشند یا تماسی ناقص را به عوارض جسم و محیط زیست ترجیح می دهند.

  گرد آوری و تنظیم از واحد فن آوری اطلاعات شرکت توسعه تمدن پارسیان

×

برای آغاز چت روی مشخصات پشتیبان کلیک کنید.

× به مشاوره نیاز دارید؟